Hyperloop se stává realitou. Ve Španělsku vyroste testovací centrum

  20:02aktualizováno  20:02
Malá vesnice na jihu Španělska se brzy promění v technický komplex věnovaný ultra rychlému futuristickému dopravnímu systému. Vznikne tam v přepočtu jedenáctimiliardové centrum společnosti Virgin Hyperloop One. Centrum bude vyvíjet a testovat komponenty přepravního systému Hyperloop. Ten má jednou cestujícím umožnit, aby se z místa na místo přesouvali rychlostí, která přesahuje 1 000 kilometrů za hodinu.

Španělská vláda podepsala komplexní dohodu o otevření prvního evropského technického komplexu vysokorychlostního dopravního systému Hyperloop. Centrum se bude nacházet v malé španělské vesničce Bobadilla a bude vůbec první svého druhu, alespoň na území Evropy. 

Fotogalerie

Centrum o velikosti 19 tisíc metrů čtverečních, jehož funkce spočívá ve vývoji, testování a zlepšování bezpečnosti dopravní kapsle Hyperloop, by měli Španělé otevřít nejpozději do roku 2020. Nebude však sloužit k přepravě.

„Umístění centra v naší zemi povede k významných obchodním příležitostem a podpoří hospodářský růst v regionu,“ uvedl ADIF (správa železniční infrastruktury) v prohlášení.

„Díky špičkovým dopravním a leteckým technologiím v kombinaci s regionálním talentem, je Španělsko ideálním místem,“ uvedl v prohlášení společnosti Virgin Hyperloop One její generální ředitel Rob Lloyd.

Systém Hyperloop je založen na podtlakových tunelech, přes které jezdí přetlakové kapsle na vzduchových polštářích, aby se eliminovalo tření. Podle odhadů by měla technologie v budoucnu umožnit cestování rychlostí až 1 223 kilometrů v hodině.

Z Dubaje do Abú Zabí za dvanáct minut

Prvotní návrh transportní technologie Hyperloop představil Elon Musk v roce 2013. Od té doby vzniklo několik dalších konceptů tohoto futuristického dopravního prostředku, například zmíněný projekt Virgin Hyperloop One britského miliardáře Richarda Bransona (psali jsme zde). Tato společnost momentálně vyvíjí také vysokorychlostní dopravní tunel mezi Dubajem a Abú Zabí, jenž by měl dobu přepravy zkrátit z hodiny na 12 minut, píše server What´s On.

V červenci podepsala smlouvu s čínskou státní společností Tongren Transport, Tourism and Investment Group kalifornská firma Hyperloop Tranportation Technologies, která se rovněž zabývá vývojem konceptu vysokorychlostního transportního systému. Společně mají vybudovat deset kilometrů dlouhou dopravní linku, která propojí město Tongren s letištěm Fenghuang. Dopravní spojení by se mělo následně rozšířit až na 50 kilometrů.

Systém vysokorychlostní dopravy byl na začátku loňského roku tématem i v České republice a na Slovensku. Se společností Hyperloop Transportation Technologies se tehdy jednalo o vybudování futuristické „trubky“, která by přepravovala cestující mezi Prahou, Brnem a Bratislavou (psali jsme zde). Spoj mezi českými městy měl trvat pouhých dvacet minut.

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

ČD zrušily pronájem dalších Vectronů, chtějí soutěž na nové lokomotivy

Vectron bude vozit rychlíky z Prahy do Berlina

České dráhy zrušily téměř uzavřený kontrakt na dlouhodobý pronájem 15 lokomotiv pro rychlost do 160 kilometrů v hodině....

Dopravcům se nechce nahradit kamiony, dotace za stovky milionů nepomohly

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

Na účtech ministerstva dopravy zůstane minimálně polovina z osmisetmilionové dotace, kterou chtěl resort letos rozdělit...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Najdete na iDNES.cz