Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janota: Není důvod ke zvýšení penzí, inflace je nízko

  8:46aktualizováno  8:46
Na vyšší důchody od příštího roku mohou starobní důchodci s největší pravděpodobností zapomenout. Na schůzce ekonomických ministrů minulý týden, kam ministr práce Petr Šimerka návrh na valorizaci důchodů přinesl, se nesetkal s pochopením.

Ministr financí Eduard Janota. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Nejsou splněny zákonné předpoklady - minimální hodnota inflace pro navýšení důchodů je 2 procenta od poslední valorizace, ve skutečnosti dosáhne inflace jen 0,9 procenta. Takže postup je jasný," uvedl Eduard Janota pro MF DNES.

Konečné stanovisko, zda se bude valorizovat, či ne, nicméně vláda jako celek vysloví nejpozději 30. září. Pokud by kývla, musela by zvednout důchody nejméně o zákonem předepsaná dvě procenta, tedy v průměru 200 korun na důchodce měsíčně. A to by znamenalo výdaj navíc pět miliard ročně. Janota má silnou podporu premiéra Jana Fischera, co se týká krácení výdajů v rozpočtu na příští rok.

Rozhovor s Janotou

Ministr financí chce šetřit i na stavebním spoření. Více se dočtete zde

Z Janotových úst padl návrh snížit výdaje jednotlivých ministerstev o pětinu, pokud se s ministry nedohodne na snižování jiných mandatorních výdajů, tedy daných ze zákona. Vláda nyní hledá cestu, jíž by v příštím roce snížila schodek ze současných 230 na zhruba 170 miliard Kč. I tak půjde o nejvyšší deficit v historii Česka.

"Mimo jiné jde o to, zabránit i do budoucnosti propadu v životní úrovni domácností důchodců. Také bych chtěl zamezit snížení reálné hodnoty důchodů a snížení relace průměrného důchodu k průměrné mzdě," hájí svůj návrh Šimerka.

ČSSD: Nejdříve zasáhla krize důchodce

Jednoznačně pro valorizaci je ČSSD. "Důchodcovské domácnosti byly bity na krizi jako první. Došlo k navýšení cen energií a pokračovala deregulace nájmů. Důchodci, kteří si přivydělávali, ať už legálně nebo načerno, v době recese jako první ztráceli práci," soudí ekonom ČSSD a europoslanec Jiří Havel. Sociální demokraté by chtěli také vyplatit důchodcům třináctý důchod z mimořádné dividendy ČEZ ve výši zhruba 10 miliard korun.

Havel připomněl, že původně sám Janota valorizaci necelých 300 Kč plánoval. To však bylo předtím, než ministerstvo financí v červenci publikovalo čerstvou makroekonomickou prognózu. Ta předpověděla horší vývoj HDP, než se do té doby čekalo, a přiměla vládu přehodnotit rozpočet.

ODS se ke zvyšování penzí staví zdrženlivě. "Podařilo se zastavit rozevírání nůžek mezi důchody a průměrnou mzdou. Důchodci mají jako jediní zajištěnou pravidelnou valorizaci, ale i zde platí, že zvyšování penzí musí být přiměřené možnostem," myslí si exministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Důchody byly v posledních dvaceti letech v lednu valorizovány každoročně s výjimkou roku 2002. Průměrná výše starobního důchodu dnes podle ČSSZ činí 10 013 Kč měsíčně.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Cena elektřiny v Česku je evropský podprůměr, vyplývá z dat Eurostatu

Ilustrační snímek

Česká republika je devátou zemí s nejlevnější elektřinou z evropské osmadvacítky. Průměrná tuzemská cena je 3,8 koruny...

Najdete na iDNES.cz