Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janota: Není důvod ke zvýšení penzí, inflace je nízko

  8:46aktualizováno  8:46
Na vyšší důchody od příštího roku mohou starobní důchodci s největší pravděpodobností zapomenout. Na schůzce ekonomických ministrů minulý týden, kam ministr práce Petr Šimerka návrh na valorizaci důchodů přinesl, se nesetkal s pochopením.

Ministr financí Eduard Janota. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Nejsou splněny zákonné předpoklady - minimální hodnota inflace pro navýšení důchodů je 2 procenta od poslední valorizace, ve skutečnosti dosáhne inflace jen 0,9 procenta. Takže postup je jasný," uvedl Eduard Janota pro MF DNES.

Konečné stanovisko, zda se bude valorizovat, či ne, nicméně vláda jako celek vysloví nejpozději 30. září. Pokud by kývla, musela by zvednout důchody nejméně o zákonem předepsaná dvě procenta, tedy v průměru 200 korun na důchodce měsíčně. A to by znamenalo výdaj navíc pět miliard ročně. Janota má silnou podporu premiéra Jana Fischera, co se týká krácení výdajů v rozpočtu na příští rok.

Rozhovor s Janotou

Ministr financí chce šetřit i na stavebním spoření. Více se dočtete zde

Z Janotových úst padl návrh snížit výdaje jednotlivých ministerstev o pětinu, pokud se s ministry nedohodne na snižování jiných mandatorních výdajů, tedy daných ze zákona. Vláda nyní hledá cestu, jíž by v příštím roce snížila schodek ze současných 230 na zhruba 170 miliard Kč. I tak půjde o nejvyšší deficit v historii Česka.

"Mimo jiné jde o to, zabránit i do budoucnosti propadu v životní úrovni domácností důchodců. Také bych chtěl zamezit snížení reálné hodnoty důchodů a snížení relace průměrného důchodu k průměrné mzdě," hájí svůj návrh Šimerka.

ČSSD: Nejdříve zasáhla krize důchodce

Jednoznačně pro valorizaci je ČSSD. "Důchodcovské domácnosti byly bity na krizi jako první. Došlo k navýšení cen energií a pokračovala deregulace nájmů. Důchodci, kteří si přivydělávali, ať už legálně nebo načerno, v době recese jako první ztráceli práci," soudí ekonom ČSSD a europoslanec Jiří Havel. Sociální demokraté by chtěli také vyplatit důchodcům třináctý důchod z mimořádné dividendy ČEZ ve výši zhruba 10 miliard korun.

Havel připomněl, že původně sám Janota valorizaci necelých 300 Kč plánoval. To však bylo předtím, než ministerstvo financí v červenci publikovalo čerstvou makroekonomickou prognózu. Ta předpověděla horší vývoj HDP, než se do té doby čekalo, a přiměla vládu přehodnotit rozpočet.

ODS se ke zvyšování penzí staví zdrženlivě. "Podařilo se zastavit rozevírání nůžek mezi důchody a průměrnou mzdou. Důchodci mají jako jediní zajištěnou pravidelnou valorizaci, ale i zde platí, že zvyšování penzí musí být přiměřené možnostem," myslí si exministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Důchody byly v posledních dvaceti letech v lednu valorizovány každoročně s výjimkou roku 2002. Průměrná výše starobního důchodu dnes podle ČSSZ činí 10 013 Kč měsíčně.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Restituční ping-pong o lukrativní pozemky v Praze skončil, žena neuspěla

Na pozemcích, které dříve patřily k Bečvářovu velkostatku, se nyní nachází...

Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na pozemky v Praze na Žižkově...

Najdete na iDNES.cz