Klamou potravináři nebo jen ladí chutě? Ptejte se Jany Hajšlové

vydáno 15.3.2017 10:30
Srovnatelné ceny, ale různá kvalita. Nejen Čechy zvedá ze židle praxe výrobců, kteří podle nich dodávají na některé trhy jídlo v horší kvalitě. Svůj pohled na praxi v potravinářském průmyslu čtenářům představí profesorka Jana Hajšlová, vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT.
Konec rozhovoru
Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 15. března 2017 do 11:55
OTÁZKA:
Dobrý den,
jak je možné, že zmrzliny jsou dnes převážně ze ztužených pokrmových tuků a palmového oleje? Proč ve většině z nich není smetana, a to se týká i nejdražších? je to podle Vás šizení? Děkuji
Vladimír Havránek

OTÁZKA:
Není celá diskuse o nekvalitě potravin v ČR jen bouře ve sklenice vody? Pořád se opakuje, jak je cola slazená cukrem vs. glukózo-fruktózovým sirupem, ale to je jen malá část běžného nákupu. Co ten zbytek - maso, ovoce, zelenina - je taky horší než v zahraničí?
Martin Ž.

OTÁZKA:
Dobrý den,
sám mám zkušenosti z mnoha zemí Evropy a je faktem, že v ČR jsou potraviny na první ochutnání výrazně méně kvalitní, než kupříkladu v Německu nebo Velké Británii. Největší rozdíly jsou tam, kde je nejvíce přidané lidské práce, to jest u polotovarů nebo hotových jídel, které se v ČR prakticky nedají pozřít a chemie je z nich cítit na 100 honů a to i přesto, že cena je buď stejná nebo signifikantně vyšší. Například hotová jídla značka Heli v ČR (řetězec Tesco) stojí 65-90 Kč, srovnatelný produkt v řetězci Tesco ve Velké Británii stojí 1.45 GBP, tedy signifikantně méně. Přesto se jídlo v ČR nedá sníst jednak z důvodu estetických a jednak z důvodů složení (dlouhodobá konzumace by podle mého přinesla zdravotní problémy z důvodu absence důležitých nutrientů). Nyní otázka: je to vinou distributorů, kteří žádají nejnižší nákupní cenu (tedy v tomto případě managerů v českém Tesco) a tak ji dostanou, nebo je to vina producentů, kteří si tímto nemravným způsobem snižují náklady?
Honza

OTÁZKA:
Dobrý den paní profesorko, pracuji v pekařském oboru již přes 20 let a receptury na výrobu konzumního chleba a běžného pečiva ( rohlíky , housky ) jsou víceméně stále stejné ( jen rozdíly v podílu žitné a pšeničné mouky ). Otázka : 1.pozorujete z Vašich měření , že by docházelo u pečiva či chleba za posledních 25 let k nárůstu či poklesu podílu soli u těchto výrobků ? 2. provádíte měření akrylamidu ve výrobcích ? Pokud ano, existuje nějaká technologie či látka , která by toto množství akrylamidu snižovala. Upéct chléb pod 180 st se nedá.
Děkuji a moc Vám fandím..
Milan

OTÁZKA:
V mnoha potravinách včetně limonád jsou přítomny konzervanty E202 (sorban draselný) a E211 (benzoát sodný). Je jejich konzumace nějak problematická?
Jarda Novotný

OTÁZKA:
Dobrý den,jaká je kvalita českých výrobců?Není ještě horší?
Honza

OTÁZKA:
Dobrý den.
Nerozumím tomu proč diktovat obchodníkům co mají prodávat, pokud nekvalitní potraviny lidem vyhovují ať je kupují, ti kterým nevyhovují si koupí potraviny kvalitní. To už si bez státu neumíme ani nakupit?
Tomáš

předchozí | 1 2 3 | další |