Diskuze

Pokud chceme vyšší mzdy, musíme být produktivnější, říká průmyslník

Skokové zvyšování minimální mzdy, po němž volají odboráři, Česku příliš nepomůže v rychlém dohánění Západu. „Naším cílem by spíše měla být snaha ‚odřezávat‘ nízko kvalifikované pracovní síly, nahrazovat je roboty a vytvářet nové, výše kvalifikované pracovní pozice,“ uvádí v rozhovoru pro MF DNES první viceprezident Svazu průmyslu Jan Rafaj.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AH

Stejně jako v Česku, i v Německu je rekordně nízká nezaměstnanost, nejnižší od sjednocení. Zesílí kvůli tomu tlak na získávání pracovníků z Česka?

Německo je otevřené ekonomickým migrantům. Příliv Turků do Německa v 60. letech, to bylo obdobné tomu, co Česko zažívá dnes. Ekonomice se dařilo a populace už nebyla ochotna dělat některé typy prací. Dnes dají šanci vzdělaným, kvalifikovaným migrantům. Ale nemyslím, že by se cíleně zaměřili na český trh. Navíc Češi nebudou odcházet ve velkém. Máme problém, aby se lidé přestěhovali z jednoho regionu do druhého. Němci jsou v tom flexibilnější – zhruba polovina lidí žije v nájemním bydlení. U nás chce každý bydlet ve vlastním.

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/montovna-mzdy-rozhovor-prumysl-jan-rafaj-fgw-/ekonomika.aspx?c=A180105_374185_ekonomika_rts

.. To mám být kočovník?

Nebýt patriot?

Jakési cosi za levno udělá cosi a já tam mám přicupitat, bo to je správné?

No, Nevim..

0 0
možnosti
JS

Neustále se omílá slovo produktivita, ale ve skutečnosti má na výši mezd vliv přidaná hodnota odvedené práce. Z toho vyplývá, že vyšší mzdy budou vždy ve státě, který vyrábí výrobky vyšší technické úrovně, které jiní neumí, který má větší podíl vývojových pracovníků vzhledem k montážním pracovníkům atd. Stát, jehož pracovníci umí něco víc než lidé v sousedním státě bude logicky mít vyšší platy.

Tzn. tam, kde se převážně odlévá železo do ingotů, kde se pouze těží dřevo a pak se surové vyveze, kde se vyrábí lopaty, motyky a naopak se dováží stavební stroje, kde se montují auta, které vymysleli jinde, nemůžou mít lidé srovnatelné platy jako lidé ve státě kde naopak z ingotů umí vyrobit roboty a kosmickou družici, kde dřevo zpracují na kvalitní nábytek, nebo dřevostavbu atd.

Je nutno si uvědomit, že 40 let technického zaostávání včetně ztráty kapitálu pro potřebný technický rozvoj, je objektivní koulí na noze většiny zemí Ruskem (SSSR) ovládaného východního bloku a nelze to dohnat umělým tlakem přitroublých odborářů na zvyšování mezd.

Bohužel daný ekonomický rozdíl mezi vyspělými a zaostalými zeměmi určitě nezmenší ani robotizace pokud budeme roboty pouze dovážet a nikoliv vyvíjet a vyrábět (místo ingotů).

Příkop, který tu vykopali bolševici lze (snad) postupně zmenšovat během několika generací, ale nikoliv křikem odborářů (kteří asi preferují řecký model ekonomiky).

0 0
možnosti
MK

Jinými slovy říká: Chci se mít lépe jak v Německu, tak na to co vám náleží makejte daleko více.

1 1
možnosti
LK

Předpokládám, že je ještě velký prostor pro lepší automatizaci.Pak stačí více tahat za páku(zvyšovat otáčky). Jenže jenom v tom to není. Je třeba vynalézat výrobky,které lidé potřebují a chtějí.No a k tomu je třeba výzkum/vývoj a pak výroba. Vyrábět zboží s vysokou přidanou hodnotou. Stačí si vzpomenout, co jsme kdysi dělali dobře, na to navázat a přivést to k dokonalosti. Takhle to odjakživa m.j. dělali Japonci. Je rozdíl vyrábět ingoty a vyrábět hodinky. Porovnáme-li, co vše vyrábějí Němci, co Češi a v jaké kvalitě, tak Němcům vyjde vyšší produktivita.Stačí se zamyslet jen třeba nad faktem, jak se hospodaří se dřevem. Vyvážíme surové dřevo, ale málo nábytek a výrobky z něj. Když se podívám na obráběcí stroje a nářadí,tak je to buď z Německa,Rakouska,Švýcarska,Anglie, ale skoro nikdy z ČR.A v tom je zakopaný pes. Zaspali jsme dobu.Je třeba obrovský počet lidí s nápady,co vyrábět. Mít dostatek vědců,výzkumníků,konstruktérů,programátorů,doktory a.j. nevyjímaje.Sklady a montovnami svět nedohoníme.

1 0
možnosti
KS

Na všechno je potřeba koncentrovat kapitál. Krátkodobě s tím ale vláda (stát) nemůže udělat nic.

Středně a dlouhodobě může dělat více méně tři věci.

1. právní a podnikatelské prostředí.

2. infrastruktura.

3. kvalifikace obyvatelstva.

Pak je tu tedy ještě jedna věc, a to podnikavost a ochota riskovat u toho obyvatelstva. Tomu se ale asi moc nedá poručit.

0 0
možnosti
IS

Pokud chceme vyšší mzdy, musíme být produktivnější, říká průmyslník..??

Hm,, ono jaksi 27 let spoléhat na nízkou cenu práce bylo zásadní chybou soudruhů podnikatelů od samého začátku. Dneska se budou všichni bušit v prsa, že za to může stát neboť jim nechtěl dát dotace na jejich úžasné projekty a nevychoval dostatečný počet rukou do montoven....?

Opravdu máme být na co hrdi pane průmyslníku.....;-)

2 1
možnosti
LK

A nebylo by jednodušší, kdyby všichni pracovali v/pro zahraničí ? Vyřešil by se definitivně problém kupní síly ČR versus zahraničí.

0 0
možnosti
PN

V příhraničních regionech s Německem/Rakouskem to tak ale už skoro je. Kdo jen trochu může dělá za hranicemi.

0 0
možnosti
JD

J65a88n 22D86v69o74ř26á39k

8. 1. 2018 11:20

No, takže podle článku bychom měli rušit nekvalifikovaná pracovní místa a nahrazovat je roboty a zároveň přivážet nekvalifikované gastarbeitery aby tu nekvalifikovanou práci měl kdo dělat.

Nějak tomu nerozumím...

0 0
možnosti
KS

V diskusi se objevuje několik smutných evergreenů. Většinou se točí kolem srovnání s Německem.

1. "Naše výkonnost je na úrovni 70% Německa, ale mzdy jsou pouze na 30%"

Ano, naše výkonnost taková opravdu je, ale měřeno v PPS, nikoliv v přepočtu podle kurzu. Podle kurzu jsme byli v roce 2016 na úrovni zhruba 40% Německa.

2. "Neustále se opakují lži o naší nižší produktivitě. Chce snad někdo tvrdit, že prodavačka v německém Lidlu markuje třikrát rychleji než v českém Lidlu?"

Produktivita práce o které mluví ekonomové vůbec nemluví o tom, jak moc rychle markuje prodavačka zboží. Tato produktivita je měřena vzorcem: HDP/pracovní síla (buď počet pracovníků nebo počet odpracovaných hodin). Jde tedy spíše o vyjádření celkové úrovně ekonomiky.

Zjednodušeně řečeno je produktivita práce daná zejména tzv. kapitálovou vybaveností práce (např. hodnota výrobních technologií, softwaru, obchodních značek, atd.). Zkrátka čím větší koncentrace kapitálu, tím vyšší produktivita práce.

3. "Oproti Německu máme velmi podhodnocenou cenu práce vzhledem k naší produktivitě."

V roce 2015 jsme byli na úrovni 84% průměru EU v HDP (měřeno v PPS). Německo bylo na úrovni 124%. Poměr Česko/Německo tedy 0,68.

Naše průměrné hrubé měsíční mzdy (měřeno v PPS) byly na úrovni 62% EU, zatímco v Německu to bylo 110%. Poměr 0,56.

Hrubé měsíční mzdy jsou ale celkem irelevantní údaj. Mzdové náklady byly u nás plus 34%, zatímco v Německu plus 19%. Celkový poměr mzdových nákladů tedy byl 0,63. Ve výsledku tedy měli v Německu oproti nám vzhledem k výkonnosti ekonomiky mzdy vyšší v poměru 68:63, tedy vyšší asi o 8%.

6 1
možnosti
JL

Vichni chtějí vyšší mzdy a porovnávají ty své s Německem. OK, ale jak je článku uvedeno, pak by musely i u nás být životní náklady stejné jako ty v Německu. A pokud si někdo myslí, že německý zaměstnanec se nemusí v práci otáčet a že mu padají pečení holubi do huby, pak se hodně mýlí. Přijít třeba od práce v Německu po tahu znamená rozloučit se se zaměstnáním. Není důležité kolik dostanu na ruku, jestli 10 tisíc, nebo 100 tisíc, důležité je kolik si za ně koupím. Že zaměstnavatelé platí málo? Tak se podívejte, kolik ho stojí práce zaměstnance a kolik pak stát ještě sebere zaměstnanci na srážkách a co za to zaměstnanec i zaměstnavatel dostanou. Máme jedno z nevyšších zdanění práce ve světě, ale zato můžeme chodit zřeba do Čapího hnízda, na které každý občan ČR přispěl svými daněmi pětikorunou a takových Čapích hnízd máme hafo.

2 0
možnosti
LM

Produktivnější? To znamená, že se bez zařazení migrantů z Afriky do pracovního procesu neprosadíme?;-D;-D;-D

0 0
možnosti