Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebezpečné marketingové triky pronikly do škol

  9:39aktualizováno  9:39
Zatímco reklama vychvalující před dětmi příliš sladká a příliš tučná jídla zaplavuje televizní kanály, dětská obezita se šíří celým světem. Zavinila to reklama? Zní logicky otázka. Světová zdravotnická organizace (WHO) říká, že ano.

"Masáž" televizní reklamou na potraviny s vysokým energetickým obsahem řadí WHO mezi rizikové faktory obezity. Výrobci potravin a reklamní agentury se brání: Reklama nemá vliv na výživu, za tu nesou odpovědnost rodiče.

Jenže jak se ukazuje, reklama cílená na děti se vymyká kontrole rodičů. Podle Mezinárodní asociace organizací spotřebitelů potravin (IACFO) už úspěšně pronikla i do škol. V podobě reklamních "dárků" školám nebo prodejních automatů, které nabízejí zpravidla kalorické potraviny.

IACFO ve své zprávě pro Světovou zdravotnickou organizaci upozorňuje na další, sofistikovanější praktiky, které používají prodejci nezdravých potravin. Například společně zakládají vědecké instituty, z jejichž výstupů se lidé dozvědí informace sice pravdivé, nicméně neúplné a stavějící výrobky do lepšího světla.

Dalším nebezpečným marketingovým trikem je podle asociace spojení konzumace sladkostí se sportem a vytváření dojmu, že pro udržení štíhlé linie je nejdůležitější sport, zatímco výživa je vedlejší. Dětem do školy pak firmy "zdarma" poskytnou stroje na cvičení, avšak pokud předtím společně nasbírají dostatečný počet bodů z obalů od čokolád.

Zakázat, či nezakázat?
Reklama na nekvalitní stravu v době vysílání dětských televizních programů je zakázána ve Švédsku, Norsku a Dánsku. Ale třeba ve Francii se ji prosadit nepodařilo.

Přesto bude reklama omezena. Francouzský Senát rozhodl, že reklamy propagující potraviny a nápoje s vyšším obsahem cukru budou muset obsahovat "informaci zdravotního charakteru", tedy jakousi propagaci zdravé výživy.

Kdo se jí pokusí vyhnout, bude muset přispívat na financování kampaní ve prospěch veřejného zdraví. Ve Francii se však v boji proti obezitě podařilo ještě něco jiného. Z francouzských škol zmizí prodejní automaty na limonády a sušenky. Francouzská agentura pro zdravotní bezpečnost potravin (AFSSA) totiž prokázala, že pravidelná konzumace těchto produktů vede k nadváze a obezitě.

ČTĚTE TAKÉ:
Výživná televizní reklama

Autoři:


Témata: Test iDNES.cz, Cukr

Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Další z rubriky

Coca-Cola se stahuje se sladkými nápoji ze středních škol

Coca-Cola (ilustrační snímek)

Nápojařská firma Coca-Cola už nebude nabízet na středních školách v České republice sladké nápoje, tedy například...

ANALÝZA: Státníci se políbili, obavy z obchodní války mezi USA a EU trvají

Americký prezident Donald Trump se setkal s předsedou Evropské komise Junckerem...

Ani středeční schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se šéfem Evropské komise Jean-Claude Junckerem úplně...

TEST DNES: Úplné výsledky testu psacích potřeb pro prvňáčky

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct inkoustových per a rollerů. Vybrali jsme takové psací potřeby, které výrobci nebo prodejci...Najdete na iDNES.cz