Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejbohatší muž světa Gates slaví 50. narozeniny

  15:06aktualizováno  15:06
Školu sice nedodělal, ale stal se nejbohatším mužem planety. Zakladatel jedné z nejúspěšnějších firem světa, nositel rytířského titulu a filantrop Bill Gates slaví 28. října svoje padesáté narozeniny.

Bill Gates - Bill Gates na počátku osmdesátých let. Firmu teprve rozjížděl. | foto: Profimedia.cz

I když mu mnozí vytýkají jeho dravý přístup k byznysu, nedá se mu upřít genialita, díky které vytvořil z ničeho softwarové impérium číslo jedna.

Microsoft Billa Gatese se sídlem v americkém Redmondu dnes zná prakticky každý. Software z této firmy má nainstalováno devět z desíti počítačů na světě. Hlavním softwarovým architektem je právě Bill Gates, jehož první pokus v této oblasti byl program pro známou hru piškvorky. Vytvořil ho ve svých třinácti letech.

Byznys partnery potkal ve škole
Tehdy žil s rodinou - matkou, která pracovala jako učitelka, otcem právníkem a dvěma sestrami - v Seattlu na severozápadě USA, kde se také před půl stoletím narodil. Rodiče mu dopřáli nejlepšího vzdělání, které mohl získat - začal navštěvovat školu Lakeside, nejexkluzivnější v Seattlu.

vlakKDO JE BILL GATES?
Nejbohatší muž světa Jeho majetek se odhaduje na 46,5 miliardy dolarů.
Zakladatel Microsoftu Od nuly vybudoval světové počítačové impérium
Filantrop S manželkou Melindou založil nadaci. Na charitu věnoval miliardy. V důchodu údajně chce rozdat 95 procent majetku.
Manžel Oženil se až v 38 letech s Melindou Frenchovou, která pro Microsoft pracovala. Mají tři děti.
Zběhlý student Začal studovat matematiku na Harvardu. Studia ale ve třetím ročníku opustil kvůli byznysu.
Programátor První program napsal už ve 13 letech. Jednalo se o hru piškvorky. Nyní je hlavním softwarovým architektem Microsoftu.
Rytíř Na rytíře ho v březnu roku 2005 pasovala britská královna. Protože Gates není Brit, nemůže užívat titul Sir. Za jméno si smí psát přívlastek KBE, tedy Komtur Řádu britského impéria

Kromě toho, že hodiny strávil v tamní počítačové učebně, kde se učil základy programování na školních minipočítačích, potkal tu také člověka, se kterým je v kontaktu dosud.

Byl to Paul Allen, spoluzakladatel Microsoftu. Oba mladíci začali svoje první pokusy v počítačovém byznysu už na střední škole, kdy založili první společný podnik Traf-o-Data. Byla to společnost, která vytvářela programy pro dopravní systémy.

Harvard nedokončil
Tím ovšem jejich podnikání neskončilo. V roce 1974, tentokrát už jako vysokoškolští studenti prestižního Harvardu, napsali program Altair Basic pro první komerčně úspěšný počítač Altair 8800. Gates se ještě na škole stačil seznámit se svým budoucím partnerem v podnikání Stevem Ballmerem, a pak školu opustil. Vrhl se na byznys.

V té době už fungovala firma, která se zabývala vytvářením nových verzí programu Basic pro další typy osobních počítačů. Cíl Gatese byl ale mnohem vyšší: dostat počítač do každé domácnosti. Fenomenální úspěch znamenal na počátku osmdesátých let, kdy začal dodávat operační systém pro IBM.

Později, když se počítače začaly rozmáhat a ke slovu se dostali i další hráči jako třeba Compaq, nestálo už Microsoftu ve vítězném tažení nic v cestě.

1990: První Windows
Začínal s MS-DOS a v roce 1990 uvedl první verzi Windows. Nyní je s majetkem 46,5 miliardy dolarů nejbohatším mužem světa a jeho firma ovládá naprostou většinu trhu.

Přesto se jí nedaří ve všem stoprocentně tak, jak by si přála. Za největší hrozbu označil loni šéf Microsoftu John Connors zejména volně šířený systém Linux. (více zde)

Systém Windows, i když je úspěšný, si totiž kritici často dobírali kvůli jeho spolehlivosti. Menší rivalové firmu navíc viní, že parazituje na práci jiných. Jeho zdrojové kódy, jejichž utajení Microsoft úpěnlivě brání, jsou prý vystavěny na základě menších rivalů, tvrdí například Jeremy Allison ze společnosti Samba. - více zde

Rozdal tři čtvrtě rozpočtu
I tak je ale jméno Billa Gatese fenoménem. O práci v jeho firmě se ucházejí nejlepší informatici z celé planety. Gates si mnohé naklonil svou filantropií. Podle odhadů časopisu Business Week dali už manželé Gatesovi na charitu zhruba 27,97 miliardy dolarů. V přepočtu to je zhruba 670 miliard korun, tedy obnos který je roven zhruba třem čtvrtinám českého rozpočtu.

Tím si vysloužil přízeň britské královny, která ho v březnu pasovala na rytíře. - více zde

Gates si ale umí získat i lidi, kterým nekoluje v krvi modrá krev. Pro své zaměstnance byl vždy pouze Bill. Byl známý tím, že si čas od času dopřál menu v McDonaldu a létal turistickou třídou.

Na druhou stranu jeho sídlo skromností příliš neoplývá. V rodinné usedlosti na břehu jezera v Medině u Seattlu nechybí trampolínová místnost či velká soukromá knihovna.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...Najdete na iDNES.cz