Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NERV navrhl úspory: studium kratší o semestr nebo vyšší DPH

  11:49aktualizováno  11:49
Mix opatření, který předkládají vládě ekonomové skupiny NERV, obsahuje několik průlomových protikrizových léků. Mezi nápady je třeba růst obou sazeb DPH na 20 procent, zmrazení růstu penzí nebo zkrácení vysokoškolského studia o jeden semestr.

Členové Národní ekonomické rady vlády Tomáš Sedláček (vlevo) a Pavel Kohout. | foto: ČTK

O seznamu 41 opatření, která ale nejsou definitivní, informovaly Hospodářské noviny. Národní ekonomická rada vlády (NERV) by měla nový protikrizový balíček v pondělí představit vládě Petra Nečase.

Soubor opatření na léčbu ekonomiky postižené evropskou dluhovou krizí by se měl aktivovat až při poklesu hospodářství o 2 a více procent. Daně by se přitom podle principu zmíněného v materiálu měly zvyšovat až ve chvíli, kdy nebude kde škrtat.

Jednou z největších novinek je například zkrácení vysokoškolského studia o jeden semestr. Toto opatření by mělo Česku ušetřit 600 milionů korun ročně.

Řada návrhů je ale politicky sporných. Například dočasná daňová progrese, kdy by lidé s příjmy nad 100 tisíc měsíčně odváděli státu 25 až 30 procent ze svých příjmů. Přestože by opatření mělo platit do roku 2015, vyhovuje spíš představám levice.

Nejvíce by bolelo DPH

O možném růstu daně z přidané hodnoty už se nepřímo zmínil ministr financí Miroslav Kalousek v rozhovoru pro iDNES.cz. V návrzích zvýšení této daně   nechybí, a to na 20 procent v obou sazbách. To by znamenalo výrazné zdražení především potravin, léků, dopravy, knih a dalších věcí.

Vyšší daně by mohly zaplatit také banky. Při očekávaném poklesu transakcí by to do státní pokladny přineslo 2 až 3 miliardy korun, tvrdí NERV. Zvednout by se mohla i daň z převodu nemovitostí nebo ekologická a spotřební daň. Dále se počítá s tím, že by se mohl zastavit růst důchodů.

Několik expertních doporučení má pomoci firmám a podnikatelům formou úlev. Vyměřovací základ sociálního pojištění u OSVČ by měl stoupnout z 25 % na 50 % průměrné mzdy. Opatřením, které se objevilo už v roce 2009, je sleva z odvodů firem na sociální pojištění. Ta by se aktivovala až při určité nezaměstnanosti. Již známým návrhem je zkrácení pracovní doby, takzvaný kurzarbeit. Je to nástroj, který má zabránit propouštění. (čtěte Stát pomůže firmám nést mzdy, pokud budou déle bez zakázek)

Do rozpočtu by mohly plynout také příjmy z dividend podniků s majetkovou účastí státu, jako jsou například Lesy ČR. Konkrétně ze správce lesů by do pokladny přiteklo až 6 miliard Kč. V neposlední řadě by se mohlo propouštět. Policie by mohla zhubnout o dalších tisíc policistů a zúžilo by se také vedení armády.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz