Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NERV navrhl úspory: studium kratší o semestr nebo vyšší DPH

  11:49aktualizováno  11:49
Mix opatření, který předkládají vládě ekonomové skupiny NERV, obsahuje několik průlomových protikrizových léků. Mezi nápady je třeba růst obou sazeb DPH na 20 procent, zmrazení růstu penzí nebo zkrácení vysokoškolského studia o jeden semestr.

Členové Národní ekonomické rady vlády Tomáš Sedláček (vlevo) a Pavel Kohout. | foto: ČTK

O seznamu 41 opatření, která ale nejsou definitivní, informovaly Hospodářské noviny. Národní ekonomická rada vlády (NERV) by měla nový protikrizový balíček v pondělí představit vládě Petra Nečase.

Soubor opatření na léčbu ekonomiky postižené evropskou dluhovou krizí by se měl aktivovat až při poklesu hospodářství o 2 a více procent. Daně by se přitom podle principu zmíněného v materiálu měly zvyšovat až ve chvíli, kdy nebude kde škrtat.

Jednou z největších novinek je například zkrácení vysokoškolského studia o jeden semestr. Toto opatření by mělo Česku ušetřit 600 milionů korun ročně.

Řada návrhů je ale politicky sporných. Například dočasná daňová progrese, kdy by lidé s příjmy nad 100 tisíc měsíčně odváděli státu 25 až 30 procent ze svých příjmů. Přestože by opatření mělo platit do roku 2015, vyhovuje spíš představám levice.

Nejvíce by bolelo DPH

O možném růstu daně z přidané hodnoty už se nepřímo zmínil ministr financí Miroslav Kalousek v rozhovoru pro iDNES.cz. V návrzích zvýšení této daně   nechybí, a to na 20 procent v obou sazbách. To by znamenalo výrazné zdražení především potravin, léků, dopravy, knih a dalších věcí.

Vyšší daně by mohly zaplatit také banky. Při očekávaném poklesu transakcí by to do státní pokladny přineslo 2 až 3 miliardy korun, tvrdí NERV. Zvednout by se mohla i daň z převodu nemovitostí nebo ekologická a spotřební daň. Dále se počítá s tím, že by se mohl zastavit růst důchodů.

Několik expertních doporučení má pomoci firmám a podnikatelům formou úlev. Vyměřovací základ sociálního pojištění u OSVČ by měl stoupnout z 25 % na 50 % průměrné mzdy. Opatřením, které se objevilo už v roce 2009, je sleva z odvodů firem na sociální pojištění. Ta by se aktivovala až při určité nezaměstnanosti. Již známým návrhem je zkrácení pracovní doby, takzvaný kurzarbeit. Je to nástroj, který má zabránit propouštění. (čtěte Stát pomůže firmám nést mzdy, pokud budou déle bez zakázek)

Do rozpočtu by mohly plynout také příjmy z dividend podniků s majetkovou účastí státu, jako jsou například Lesy ČR. Konkrétně ze správce lesů by do pokladny přiteklo až 6 miliard Kč. V neposlední řadě by se mohlo propouštět. Policie by mohla zhubnout o dalších tisíc policistů a zúžilo by se také vedení armády.

Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště i silnici se přidá i malým obcím

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Najdete na iDNES.cz