Nový Golf i Škoda Superb splňují emisní normy, potvrdil test ministerstva

  15:46aktualizováno  17:35
Dieselové vozy koncernu Volkswagen plní podle nezávislého testu provedeného pro ministerstvo dopravy emisní normu Euro 6, na základě které byly schválené pro provoz. V pověřené zkušebně TÜV SÜD to uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Zkušebna testovala na základě zadání ministerstva dopravy Škodu Superb předchozí druhé generace s motorem 2,0 TDI a VW Golf sedmé generace s naftovým motorem 1,6 TDI.

Může vás zajímat

Škoda Superb 2.0 TDI 2012

Škoda Superb 2.0 TDI 2012

Cena 530.000,-Kč včetně DPH

Více na Automodul.cz

„Cílem testů bylo ověřit, že vybraná vozidla jako typ splňují emisní požadavky dané evropskými předpisy. Nezávislé testování na vzorových typech vozidel ověřilo tvrzení výrobce, že současné vozy koncernu VW s dieselovým motorem splňujícím normu Euro 6 jsou v pořádku,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

„Výsledky potvrzují že nově vyráběné a prodávané vozy Škoda splňují emisní normu Euro 6 a vyhovují všem legislativním požadavkům a ekologickým standardům. Věříme, že tyto pozitivní výsledky nezávislých měření pomohou při dalších jednáních s příslušnými autoritami,“ okomentoval výsledky měření Vítězslav Pelc ze Škody Auto. „Testy budou pokračovat další etapou, která ověří, zda vozidla nemají zařízení zkreslující měření,“ dodal. „Tyto testy proběhnou neprodleně,“ uvedl Ťok.

Jak točit volantem?

Podle ministra nyní odborníci zkoumají, jak ve válcové zkušebně nasimulovat takový režim, ve kterém by automobil neodhalil měření. Koncern Volkswagen, do kterého patří mimo jiných značek také Škoda, totiž čelí obvinění, že v Americe instaloval do aut zařízení, které uměle snižovalo emise při oficiálních měřeních.

„Budeme například muset vymyslet, jak točit při měření na válcové zkušebně volantem,“ dodal Ťok, právě nehybný volant je totiž pro auto jedním ze signálů, že probíhá měření.

„Čekáme na nějakou jasně definovanou metodiku, na základě které by bylo možné software ovlivňující měření, detekovat,“ uvedl Luboš Trnka, odborník na měření emisí TÜV SÜD Czech.

Ministr dopravy již dříve oznámil že vedle nových vozů koncernu VW, které jsou v současnosti v prodeji, nechá otestovat i auta, která jsou vybavená motorem s řídicí jednotkou obcházející emisní měření. A to jak v původním stavu, tak po úpravě, která měla problematický software vyřadit. Jde o starší vozidla splňující předchozí emisní normu Euro 5.

„Vozy s motory Euro 5, kterých by se údajně mělo falšování emisních testů týkat, chce ministerstvo otestovat v nejbližší době. Jakmile bude vyvinut speciální test, který bude simulovat podmínky normálního provozu,“ doplnil mluvčí ministerstva dopravy. „Víme, že v Německu mají připravené testy také na vozidla Euro 4, tím jsme se ale nezabývali,“ řekl pro iDNES.cz Dan Ťok. V budoucnu počítá s testy vozů dalších značek mimo koncern VW.

Aféra dieselgate

Obcházení emisí bylo umožněno tím, že software řídící jednotky uvedených motorů je schopný rozpoznat, kdy se vozidlo nachází na homologačním měření emisí, a přepne jej do ekologického režimu, při kterém motor produkuje nižší objem škodlivin. Při běžném pravidelném měření emisí v rámci STK podle odborníků z TÜV nebo Dekra k přepnutí nedochází.

„Ministerstvo zkoumá, zda automobilka neprodávala vozidla, která jsou v rozporu s homologací,“ zdůraznil Ťok. „Pokud se některý ze zákazníků bude cítit automobilkou podveden, je to otázka soukromo-právního sporu,“ vzkázal ministr majitelům vozidel.

Podle Ťoka má být v Česku 106 tisíc škodovek s motorem vyrobeným podle normy Euro 5. „Od koncernu Volkswagen jsme nyní obdrželi deset milionů VIN (unikátní výrobní číslo vozu - pozn. red.) aut, kterých se celá záležitost týká,“ dodal ministr dopravy. Odborníci ministerstva nyní budou zjišťovat, která z těchto vozidel jsou registrovaná v Česku.

Nový test od roku 2017

Dieselové motory koncernu VW schopné obcházet emisní měření jsou podle vyjádření Škody Auto tříválce a čtyřválce TDI o objemu 1,2 a 1,6 nebo 2,0 litru s emisní normou Euro 5. Škoda jimi vybavila celkem 1,2 milionu vozů, které prodala po celém světě. Montovaly se do modelů Fabia druhé generace, Roomster, Rapid s diesely Euro 5, Octavia druhé generace, Yeti a Superb druhé generace. Tyto motory se používaly také ve volkswagenech Golf šesté generace, u sedmé generace Passatu nebo první modelu Tiguan. V současných modelech pro Evropu by se již vyskytovat neměly.

České ministerstvo dopravy je v kontaktu s homologačními autoritami v Německu a Velké Británii a všechny postupy jsou koordinovány, aby došlo k co nejrychlejšímu vyřešení celé záležitosti.

„Minulý týden jsem jednal se spolkovým ministrem dopravy Alexanderem Dobrindtem, který mě pozval na jednání speciální komise, která celou kauzu prošetřuje. Shodli jsme se, že musíme zajistit, aby se v budoucnu takové případy již neopakovaly,“ ujistil Ťok.

Volkswagen i Škoda chtějí přijít s nápravným řešením do konce října. Mohlo by jít buď o nahrání nového softwaru, nebo o výměnu některých částí motoru, například vstřikovačů. Majitele vozů firmy osloví v rámci bezplatné a dobrovolné servisní akce.

Do konce roku má být podle českého ministra dopravy definována podoba nového testu, který více odpovídá reálnému provozu vozidel. „Pak bych dal automobilkám nějaký čas na přípravu a asi od roku 2017 by to mělo platit. Záleží na dohodě mezi členskými státy Evropské unie,“ uzavřel ministr dopravy.

I nový chystaný jízdní cyklus měření bude probíhat na válcovém dynamomentru. Chystá se měření v reálném silničním provozu. Na tom bude možné ověřit a porovnat, zda existují nějaké nežádoucí strategie v softwaru řídící jednotky,“ vysvětlil Luboš Trnka, odborník na měření emisí TÜV SÜD Czech.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Najdete na iDNES.cz