Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci smetli veto Senátu, definitivně zvýšili DPH a změnili penze

  23:48aktualizováno  7. listopadu 0:12
Koaliční poslanci postupně prohlasovali všechny vládní reformy, které jim vrátil Senát. Po desítkách hodin obstrukcí došlo na hlasování o penzijní reformě nebo vyšší dani z přidané hodnoty, která se dotkne peněženek všech lidí.

Miroslav Kalousek při jednání Poslanecké sněmovny (2. listopadu 2011) | foto:  David Neff, MAFRA

Boj o reformy ve Sněmovně

Poslanci schválili část daňové reformy. Konkrétně změnu nižší sazby daně z přidané hodnoty, která by v příštím roce měla vzrůst z 10 na 14 procent (více o reformě této daně čtěte zde).

Novela počítá, že se obě sazby daně v roce 2013 sjednotí na 17,5 procentech. Premiér Petr Nečas ale pro MF DNES připustil, že tato sazba může být vyšší - devatenáctiprocentní.  A to už příští rok (více o sjednocení sazeb čtěte zde).

"Zdraží potraviny, léky, knihy, bydlení. Zmizí snížená sazba této daně, která dříve hájila sociálně citlivé zboží a služby," varoval před hlasováním šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Některé zákony jsou velice nepříjemné. Jsou ale nutné, protože se dostáváme do velmi obtížné hospodářské situace," reagoval po hlasování předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Sněmovna hlasovala také o zákonech důchodové reformy. Novela mimo jiné zavádí druhý pilíř penzí. Ten umožňuje lidem vyvést do soukromých fondů část peněz nyní odváděných státu (přehled změn důchodové reformy čtěte zde).

Koalice si rovněž přes veto Senátu prosadila změny v systému sociálních dávek. Nová pravidla by měla podle novely zákonů o pomoci v hmotné nouzi, o sociálních službách a o státní sociální podpoře platit od příštího roku a týkají se například čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. (více o sociální reformě čtěte zde).

Sněmovna také přehlasovala koaliční většinou senátní veto vládní novely zákoníku práce. Odstupné se podle ní má řídit počtem odpracovaných let, předloha omezuje také zaměstnávání na dobu určitou. Poslanci také rozhodovali o části přísnějších pravidlech pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. A novelu přijali (jak se změní odstupné a další pravidla práce, čtěte zde).

Kromě toho Sněmovnou v neděli prošly zákony zdravotnické reformy nebo zákon, který zřizuje Generální inspekci sborů (více o této části schůze čtěte zde).

Sněmovna o vládních reformách už jednou hlasovala. Návrhy zákonů ale neprošly Senátem, kde má levice většinu. Ten je zamítl. Poslanci tak jeho rozhodnutí museli přehlasovat nejméně 101 hlasy. Normy nyní poputují k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi.

K hlasování se poslanci prodrali desítkami hodin obstrukcí. Schůze začala v úterý v 11:00 a trvala až do nedělní noci. Hlasování přerušovaly jen několikahodinové pauzy a jednou také mimořádná schůze, na které poslanci kývli na novelu zákona o veřejných zakázkách.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Najdete na iDNES.cz