Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci v prvním čtení schválili osobní bankroty

  15:56aktualizováno  16:57
Poslanci ve středu v prvním čtení schválili zákon, který by měl vyřešit katastrofální situaci úpadkového práva. Norma má zrychlit a zjednodušit konkurzy, které nyní trvají i několik let. Kromě toho ale umožní bankrot vyhlásit nejen firmám, ale i lidem, kteří nejsou schopni svoje dluhy splácet.

Nový zákon počítá i s možností osobního bankrotu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Žádné drama se ve Sněmovně tentokrát nekonalo. Do obecné rozpravy se nikdo nepřihlásil, nepadl jediný návrh na zamítnutí. Po vystoupení zpravodaje a ministra spravedlnosti Pavla Němce, který zákon předkládal, poslanci zákon bez rozpravy poslali do druhého čtení.

Bankroty se dají zneužít, zaznělo Sněmovnou
Zpravodaj Radim Chytka ocenil, že návrh se zabývá nejen úpadkem velkých firem, ale i menších podniků a dokonce i osobními bankroty občanů. Připomněl, že se jedná o praxi, která je v zahraničí běžná.

"Dovedu si představit, že někteří naši občané podlehnou reklamám a půjčí si několik spotřebitelských úvěrů. Dotyčný by rád měl novou automatickou pračku, novou hi-fi věž, nakonec se rozhodne jet na Kanárské ostrovy. Když se však vrátí, zjistí, že není schopen svým závazkům dostát," vysvětlil Chytka v úvodní řeči smysl novinky. Varoval ale, že Češi mohou zákon zneužít.

Ze zákona totiž vyplývá, že dlužník si navrhne splátkový kalendář. Ten pak odsouhlasí soud a věřitelé. Návrh určí, jaké minimum z platu mu zůstane a jaké bude odvádět svým věřitelům. Není přitom třeba, aby zaplatil sto procent dluhu. Při dosažení určité částky bude dluh považován za splacený.

"Budeme muset velice pečlivě měřit - možná dvakrát, třikrát - než rozhodneme. Protože je zcela jasné, že český člověk je chytrý, mnohdy až vychytralý, tak aby se nám nestalo, že si schválně vezme ony spotřebitelské úvěry, protože ví, že nakonec spadne do oddlužení a nezaplatí celou částku, ale například jen sedmdesát procent," řekl Chytka.

Součástí opatření by bylo i rozprodání majetku, který dlužník nepotřebuje bezprostředně ke svému životu a k zajištění příjmů na splácení, vysvětlil poradce vicepremiéra po ekonomiku Martina Jahna Aleš Michl. Dlužníkovi by po dobu pěti let zůstalo jen životní minimum. Všechny ostatní příjmy - řádné i mimořádné - by šly na splacení dluhu, dodal.

Rychlejší konkurzy
Nový insolvenční zákon má ale hlavně pomoci firmám. Konkurzy v Česku trvají podle údajů banky v průměru víc než devět let. Výtěžnost je nyní minimální - věřitelé získávají zpět jen asi 17 procent svých pohledávek, což je nejnižší číslo v celé Unii.

"Podnikatelé nyní pláčou nad ztracenými penězi, když jejich dlužník zkrachuje. Po nové úpravě konkurz musí vyjít věřitelům vstříc. Tak je to všude v Evropě," řekl dříve k připravované normě vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn.

CO PŘINESE NOVÝ ZÁKON
vlak - zrychlí konkurzy
-
hlavní slovo budou mít věřitelé
- krach podniku se nerovná likvidaci

- omezí korupci
- zavádí osobní bankrot pro občany a oddlužení lidí (na základě dohody o splátkovém kalendáři s bankou)

Vyhlášení konkurzu navíc dosud prakticky znamená likvidaci firmy. I to by se mělo změnit. Zákon má umožnit podnik prodat a tím zajistit pokračování jeho činnosti.

Na nutnosti nového zákona se shodují i ekonomičtí odborníci. "Současné nevyhovující konkurzní právo je jednou z hlavních bariér hospodářského růstu. Nový insolvenční zákon postavený na věřitelském principu proto potřebujeme jako sůl," řekl již dříve Michal Mejstřík z Univerzity Karlovy.

Poslanci se letos už jednou o zrychlení konkurzů snažili. Nakonec ale k němu přibyly takové pozměňovací návrhy, že proti němu hlasovali i lidovci, kteří patřili k předkladatelům. - více zde

Ve Sněmovně přitom leží i novela úpadkového zákona, kterou vypracovali poslanci ODS. I tu projednají sněmovní výbory.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz