Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hračkářský magnát z Austrálie první peníze propil. Pak porazil Barbie

  19:17aktualizováno  19:17
Monako (od zpravodaje iDNES.cz) - Životní příběh výrobce hraček Mannyho Stula, který v Monte Carlu získal prestižní ocenění EY Světový podnikatel roku, zcela naplňuje sousloví „americký sen“. S jedním rozdílem - Stul, potomek polských Židů, vyrůstal a žije v Austrálii. Přesto se vypracoval ze skromných začátků až do pozice hračkářského magnáta. Dokázal porazit Barbie ze stáje mocného Mattela.

Světovým podnikatelem roku byl vyhlášen výrobce hraček Manny Stul z Austrálie. Na snímku vlevo. (11. června 2016) | foto: studio.phenix

Stulovo dětství nebylo úplně jednoduché. Jeho rodiče přežili holokaust a z rodného Polska prchli před komunisty v roce 1949. Stul se narodil v utečeneckém táboře v Západním Německu.

Podnikatel roku

„To, co moji rodiče prožili, je příšerné. Můj otec nemohl Německu přijít na jméno, nemám mu to za zlé, ale neměli bychom vinit děti za činy jejich otců,“ říká Stul. Ostatně ani Stul dnes necítí k Evropě nebo zemi svých rodičů nějaký zvláštní vztah. „Už tam nemáme nikoho z rodiny. Pro mě je to země, trh, jako každý jiný,“ říká.

Je vděčný Austrálii, kde rodina získala azyl. Na jižní polokouli se stěhovali, když bylo malému Mannymu sedm měsíců. První tři roky strávili v utečeneckém táboře, další tři roky v malém domě spolu s dalšími třemi rodinami. Rodiče pracovali v dělnických profesích. A už to Stula formovalo.

Rychlé „zaučení“

Škola ho podle vlastních slov moc nebavila. Už tehdy si říkal, že by ho bavil byznys, ale neměl peníze na rozjezd. Začal pracovat na stavbě na severozápadě Austrálie, aby si něco vydělal.

„Rychle jsem se ocitl v dospělém světě. Nedalo se tam dělat nic jiného, než pít. Nebyly tam skoro žádné ženy. Dělal jsem totéž, co všichni ostatní. Přišli jsme si na slušné peníze, ale co jsme vydělali, to jsme propili. Po pár týdnech jsem si uvědomil, že takhle nic neušetřím,“ vzpomíná Stul.

Na stavbě nakonec vydržel 15 měsíců, ale ušetřil si dost na to, aby založil dárkovou společnost. Pojmenoval ji Skansen, dovážel například nábytek ze Skandinávie, jehož design se mu zalíbil. „Dnes je všechno snazší než v dobách, kdy jsem začínal. Je mnohem jednodušší získat peníze a všechno usnadňuje internet,“ říká Stul.

Po dvaceti letech pak firmu prodal, i když mu slušně vydělávala. „Nevěděl jsem, co budu dělat dál. Ale věděl jsem, že už nechci prodávat dárky,“ vzpomíná. Během 90. let podnikl několik duchovních cest po Indii, přestal jíst maso a založil biofarmu.

Hračky místo start-upu

Postupně se začal poohlížet po dalším byznysu. „Chtěl jsem investovat do nějakého technologického start-upu v Izraeli, kam odešlo na začátku 90. let mnoho ruských Židů. Vznikaly tam zajímavé věci. Ale žena mě přesvědčila, ať koupíme krachující hračkářskou společnost. Řekl jsem si: proč ne?“ říká Stul.

Fotogalerie

A tak se stal šéfem a spoluvlastníkem firmy Moose Toys, čtvrtého největšího výrobce hraček v Austrálii a šestého v USA. Krachující firmu dokázal vytáhnout neuvěřitelně nahoru. Moose Toys pod jeho vedením zvedla za posledních 15 let tržby o neuvěřitelných 7 200 procent. Firma prodává ve více než osmdesáti zemích.

Hlavním hitem firmy jsou figurky Shopkins, v Česku zatím prakticky neznámé. Ale ve Spojených státech se dokonce překonaly Barbie a podle tamní hračkářské asociace se staly hračkou roku pro dívky. Právě americký trh přitom považuje Stul za nejdůležitější.

Jen přežít krach

Porota během sobotního vyhlašování výsledků Světového podnikatele roku ocenila i to, jak se Stul dokázal vyrovnat s nepřízní. Před devíti lety totiž firmě opět hrozil krach, když bylo třeba kvůli nebezpečným látkám stáhnout z prodeje hračky Bindeez. Na vině prý byla čínská továrna, kde si hračky nechával vyrábět.

„Stálo nás to hodně, reputaci, peníze, čelili jsme rozsáhlému vyšetřování. Pokud bych měl možnost udělat něco jinak, asi bych si lépe vybíral továrny, s nimiž spolupracujeme. Dnes už se naše hračky vyrábějí v provozech, které mají nejvyšší rating,“ doplňuje Stul.

„Není moc šéfů firem, které by se dokázaly porvat s nepřízní, tak jako Manny Stull. Porota se na něm shodla jednohlasně. Pochází ze skromných začátků, jeho firma je nyní finančně silná a přináší technologické inovace. A hlavně hodně vrací společnosti,“ prohlásila předsedkyně poroty Rebecca MacDonald.

Letošní vítěz dává každoročně na charitu minimálně deset procent ze zisku firmy.

A co by měl podle něj mít správný podnikatel? „Musí mít hlavně drajv, odhodlání, musí být inteligentní a mít velmi silnou vůli uspět. Co se týče podnikání, měli bychom se učit od zemí, jako je třeba Izrael. Podívejte se, co dokázali, a jak jsou přitom svým územně izolovaní,“ říká.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Ikea otevře v létě nový obchod v Praze na Václavském náměstí

Ilustrační foto

Na jednom z domů na Václavském náměstí v Praze se v létě rozsvítí žlutomodré logo nábytkáře Ikea. Netypicky v centru...

Nupharo Park, vybudovaný za stamiliony z evropských fondů, je v úpadku

Jedna z budov areálu Nupharo Park v Libouchci.

Pražský městský soud poslal do úpadku vědecko-technický Nupharo Park v Libouchci na Ústecku, na jehož vznik dalo...

Svijany uvařily navzdory zákazu kouření a EET nejvíc piva v historii

Ve svijanském pivovaru už běží ve zkušebním provozu nová stáčírna na...

Pivovar Svijany loni zvýšil svoji produkci na 638 399 hektolitrů piva. Je to nejvíce za posledních dvacet let a o dvě...

Najdete na iDNES.cz