Řekové protestují proti úsporným opatřením. Ty mají mimo jiné omezit veřejnou správu.

Řekové protestují proti úsporným opatřením. Ty mají mimo jiné omezit veřejnou správu. | foto: AP

Řecko trápí nezaměstnanost. Za rok přišlo o práci přes 200 tisíc lidí

  • 49
Na Řeky dopadá dluhová krize. Jejich země šetří, podniky propouštějí a počet lidí bez práce roste. V červenci se míra nezaměstnanosti vyšplhala na 16,5 procenta, uvedl místní statistický úřad. To je o půl procentního bodu více než před měsícem a o 4,5 více než před rokem. Stát přitom musí dále šetřit a nezaměstnanost tak poroste.

Na konci července se o práci neúspěšně hlásilo přes 820 tisíc lidí, tedy o téměř 27 tisíc více než před měsícem a o 213 tisíc více než před rokem, uvedli řečtí statistici.

Řecko má nezaměstnanost dlouhodobě vysoko nad průměrem Evropské unie i eurozóny. Podle sezonně přepočtených údajů byla nezaměstnanost v eurozóně v červenci na deseti procentech.

Nezaměstnanost v Řecku roste kvůli tomu, že je vláda nucena šetřit. Dluhy Řecka jsou nejvyšší v eurozóně a pokud by země odmítla zavádět přísná opatření, nedostala by půjčku na další chod své země.

INFOGRAFIKA - Státy ohrožené dluhovou krizí

Vyjednávání o poskytnutí další části půjčky jsou přitom složitá. Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská komise sice před týdnem potvrdily, že Řecko dostane další tranši z dohodnutých 110 miliard eur a nemusí se tak na chvíli bát o krach své ekonomiky (více zde), obyvatelé eurozóny se však proti lití peněz do země začínají vehementně bouřit. Minulý týden kvůli tomu padla slovenská vláda. (viz předchozí článek)

Evropským institucím a řeckým politikům je tak jasné, že jihoevropská země musí šetřit ještě více, aby se evropští daňoví poplatníci uklidnili a s poskytnutím dalších peněz většina z nich souhlasila. Řecko tak čeká další nárůst nezaměstnanosti.