Růst nájmů se odsouvá na červenec

  • 52
Maximálně tolik co k letošnímu Silvestru budou až do posledního června 2002 platit nájemníci bytů s regulovaným nájemným. Pak by se mělo nájemné zvýšit v průměru o pět až sedm procent. To znamená, že průměrný nájem dva tisíce korun měsíčně stoupne o sto až 140 korun.

Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které kvůli zatím nepřijatému zákonu o nájemném musí stanovit regulované ceny pomocí cenového výměru.

"Od 1. července se maximální výše základního měsíčního nájemného vypočítá  podlahové plochy bytu a zvyšovat se bude podle průměrného měsíčního tempa růstu cen stavebních prací v roce 2001," řekl náměstek ministra financí Jaroslav Šulc.

"Už v současné podobě regulované nájemné kryje náklady pronajímatelů, dokonce jim přináší zisk," tvrdí Šulc. Problém vidí v tom, že peníze pronajímatelé používají k jiným účelům, než na správu domů.

Úprav doznala také metodika pro výpočet nájemného ve druhé polovině příštího roku. Nově se do plochy bytu bude počítat sto procent všech místností (pokoje, chotby, koupelna, toaleta, sklep) a polovina polochy balkonů a teras. Dosud se koupelna, WC a sklep počítaly také jen z 50 procent.

Pokud se majitel bytového domu rozhodne objekt zateplit a prokáže, že tím uspořil nájemcům výdaje za teplo, může nájemné zvýšit o třicet procent uspořené částky.

Deregulace se nedotkne cen služeb, které jsou poskytovány spolu s užíváním bytu. "Ceny těchto služeb jsou stanoveny rozhodnutím cenového orgánu nebo jsou limitovány obvyklou cenou v daném místě," uvádí ministerstvo financí.

Vodné a stočné patří mezi takzvaně věcně regulované ceny. Ministerstvo financí pouze stanoví pravidla pro jejich růst, ale ne jeho výši. Jeho úředníci ale předpokládají, že se zvýší do deseti procent.

Zdražovat bude také autobusová doprava
Věcnému usměrnění podléhají také ceny autobusové dopravy. Podle odhadu ministerstva financí se zvýší maximálně o deset procent. Neznamená to ale, že ke zdražení automaticky přistoupí všichni dopravci.

Naopak vnitrostátní služby České pošty budou i po Novém roce stát tolik co dosud, protože ministerstvo financí zamítlo návrh pošty na další zvýšení základních tarifů.

"Celkový dopad deregulovaných cen do růstu průměrné inflace odhadujeme na 1,1 procenta," uvedl Šulc. Toto číslo zahrnuje i zvýšení cen energií, které stanovuje Energetický regulační úřad. Český telekomunikační úřad zatím žádnou deregulaci pro příští rok neoznámil.