Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šampaňské a jeho imitace

  10:00aktualizováno  10:00
Třebaže ze setrvačnosti nazýváme šampaňským všechna vína s bublinkami, víme, že šampaňské je jen jedno. Jen to, které pochází ze Champagne a je vyrobeno ze směsi tří odrůd: z bílého Chardonnay, červených Pinot noir a Pinot Meunier - a šampaňskou metodou.

Všechna ostatní šumivá vína jsou jen jeho imitací. Ať už je to italské spumante, španělská cava, francouzský crémant, německý sekt... Šumivé víno je vlastně tiché víno, které se nechalo kvasit podruhé. Jak vůbec vzniká?

Cesta bublinek do lahve
Víno se naplní do lahví a přidá se k němu takzvaný tirážní likér, což je směs vína, cukru a speciálních kvasinek. Ten způsobí, že víno začne kvasit podruhé, procesu se říká sekundární fermentace, nebo také druhotné kvašení.

Vznikající bublinky oxidu uhličitého nemají kam unikat a zůstávají v lahvi. V ní se také hromadí odumřelé kvasinky. Ty jsou velmi důležité, protože vínu dávají typickou kvasnou chuť a biskvitovou vůni.

Proto se v lahvi nechávají co nejdéle (říká se, že víno leží na kvasinkách). Před uvedením na trh se však víno musí odumřelých kvasinek zbavit. Kvasný kal je třeba nejprve setřást do hrdla lahve, aby mohl být odstraněn takzvaným degoržováním. Hrdlo lahve se zmrazí, po uvolnění zátky tlak vystřelí zmrzlý kal.

ČTĚTE TAKÉ:

Slušné vysvědčení pro sekty

Etiketa by měl být vizitkou vína

Objem se pak doplní takzvaným dozážním, nebo také expedičním likérem, což je opět víno s cukrem. A lahev se definitivně uzavře. Tato metoda se nazývá "tradiční" nebo "klasická", dříve se jí říkalo také "šampaňská", ale to už je dnes zakázáno.

Výraz "méthode champenoise" smějí používat skutečně jen vinaři ve francouzské Champagni, a to ještě jen někteří. Víno vyrobené klasickou metodou je kvalitnější a cennější.

Z lahve do tanku
Pokud je na lahvi napsáno "kvašeno v lahvi", nemusí to znamenat v této lahvi. Existuje totiž varianta tradiční metody, které se říká transferní, nebo také transvazální (Bohemia Sekt používá "metoda transvals"). Víno sice kvasí v lahvích, ale pak se přelije do velkokapacitní nádrže, kvasný kal se odfiltruje a víno se pod tlakem plní do nových lahví.

Dalším typem výroby je takzavná Charmatova metoda. Tiché víno dostane svou porci tirážního likéru stejně jako u klasické metody, ale pak se hermeticky uzavře nikoliv do lahve, nýbrž do velkého nerezového tanku. V něm pak probíhá druhotné kvašení.

Po několika měsících se před plněním do lahví víno přefiltruje, aby se odstranily odumřelé kvasinky. Do lahví se víno plní silně podchlazené a pod tlakem. Tento způsob má výhodu: fermentace probíhá rychleji, výroba je tedy levnější.

Takto vyrobené víno však nemá nikdy tak jemné perlení jako víno, které vzniklo tradičním způsobem. Vyrábějí se tak jednoduchá šumivá vína, například italské prosecco nebo spumante a mnohé německé sekty.

Zatímco šumivá vína kvašená v lahvi vytvářejí velmi jemné perličky, které v jednom pramínku stoupají vzhůru jako po niti, u šumivých vín kvašených v tancích jsou perličky větší a méně pravidelné.

Autoři:


Témata: Test iDNES.cz, Cukr

Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

TEST DNES: Úplné výsledky testu dětských příkrmů

(Ilustrační snímek)

MF DNES otestovala ve spolupráci s laboratoří a odborníky na výživu dvanáct dětských příkrmů. Zde najdete kompletní...

Prázdné regály a ořezaný sortiment. Penny v Německu ukázal život bez včel

Prázdné regály v prodejně Penny v německém Hannoveru

Včely jsou užitečné, uvědomuje si to snad každý. Závislost lidí na tomto hmyzu je však mnohem větší, než si většina...

Najdete na iDNES.cz