VIDEO: Jak se vyrábějí hodinky Prim

  7:30aktualizováno  7:30
Značka Prim má pečeť českého folkloru, zná ji skoro každý. Ne všichni ale vědí, že tato značka vyrábí už jen luxusní hodinky na objednávku, které vyjdou zákazníka nejméně na třicet tisíc. Kompletují se ručně a některé součástky jsou jemné jako prach.

Tři až pět tisíc hodinek ročně, které nosí bohatší klienti z řad politiků, sportovců či umělců, vzniká v několika dílnách závodu Elton hodinářská a.s. v Novém Městě nad Metují.

Výroba začíná u zpracování kovových tyčí. Obvykle se hlavní část hodinek, takzvaná "základna", frézuje z oceli, ale na objednávku se vyrábí i z drahých kovů - zlata či platiny. Hodinky vyrobené kompletně z těchto materiálů bývají dražší než auto, platinové hodinky stojí až milion korun.

Zhruba sto padesát součástí hodinek, z nichž některé jsou velmi jemné a takřka nejsou ani vidět, se sejde v místnosti, kde se montují dohromady.

Chirurgové náramkových hodinek

Na dílně to vypadá jako ve školních lavicích. Místo neposlušných školáků ale u stolů vybavených přístroji sedí zkušení hodináři. V jednom oku mají zasazenou lupu a v soustředěném tichu montují součástky nebo seřizují jejich strojek, aby šly hodinky přesně.

Výroba luxusních hodinek Prim.

"Musí se to měřit v šesti polohách, v jakých hodinky nosíte na ruce," vysvětluje ředitel společnosti Jiří Helikar, jak se zajistí správný chod. Hodinky se napojí na přístroj, který nakreslí na papír čáru. Pokud se vychyluje doleva nebo doprava, strojek se předbíhá nebo zpožďuje. Chce to trpělivost.

Při montáži jsou hodináři naučení ze školy, aby měli lokty na stolech. Naklepou se jim potom tolik ruce, pracují jen prsty, a poradí si tak lépe s jemnou mechanikou. Na tu používají mnoho drobných šroubováků, pinzet a nožíků, které spíš připomínají nástroje chirurga.

Luxusní hodinky

Luxusní hodinky Prim má na ruce například prezident Václav Klaus, ale i zahraniční státníci. Například Barack Obama nebo Nicolas Sarkozy či jordánský král Husajn II. Ti je dostali od úřadu vlády, který je stálým klientem fïrmy. Hodinky Prim vláda dává darem při významných státních návštěvách. Mezi dlouholeté zákazníky patří i podnikatel Zdeněk Bakala, Martin Roman, brankář Petr Čech nebo  francouzský herec Alain Delon.

Na jiných dílnách vidíme seřizovače, kteří u speciálních CNC stojů zadávají složité postupy frézování a soustružení různých částí hodinek od jejich těla až po ručičky a ozubená kolečka. Počítač ovládá obráběcí stroje, které opracovávají materiály s přesností na tisíciny milimetru. Pokud by základna hodinek nebyla vyrobená přesně, ani hodinky by nešly na čas.

Až na skla, ložiskové kameny, řemínky, obalovinu a péra si Elton hodinářská kompletně všechny součástky vyrábí sama. Říká, že je v tom světovou raritou.

Jedny hodinky se vyrábějí až tři měsíce

Výroba hodinek na zakázku trvá jeden až tři měsíce od designu až po zabalení. Zákazník si může kompletně navrhnout své hodinky, ztvárnění číselníku, barvu, tvar hodinek nebo ručiček. I ve Švýcarsku, zemi proslavené hodinkami, devadesát procent firem vlastně jen kompletuje díly vyrobené jinde.

Výroba luxusních hodinek Prim.

Přes obchody Elton hodinářská neprodává. "Náš prodejní systém je, že prodáváme přímo zákazníkovi. Buď fyzickým osobám, nebo firemní klientele. Ale neprodáváme standardním způsobem přes obchody. Do nich jde pouze část výroby, která ale není mechanická, je vybavena bateriovým strojkem," dodal Helikar.

Spor o značku

Legendární hodinky provázejí v posledních letech i problémy. Na název značky si totiž dělá nároky ještě firma MPM-Quality, která hodinky pouze dováží z Číny a prodává je za výrazně nižší cenu. Elton, kde se hodinky vyrábějí, si totiž dostatečně neošetřil ochranné známky. Značku Prim poté od bývalé Chronotechny získala právě firma MPM-Quality. Elton má u evropského patentového úřadu značku Prim Manufacture 1949. A v tom je jádro sporu. - čtěte více o sporu o značku 

Před rokem 1989 se ve fabrice v Novém Městě nad Metují vyrábělo asi půl milionu hodinek za rok, 400 tisíc mechanických a sto tisíc bateriových. Po roce 1989 zájem o mechanické hodinky začal upadat, převládaly spíše bateriové hodinky. Výroba hodinek Prim kvůli tomu razantně klesla. Proto firma od roku 2000 úplně změnila obchodní a výrobní strategii. Začala se orientovat na individuální výrobu podle přání zákazníka.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Další z rubriky

Portál Pepa.cz dluží hotelům až statisíce. Nekomunikuje, stěžují si

Akce

Slevový portál Pepa.cz potichu změnil provozovatele. Část klientů z řad hotelů a cestovních kanceláří nyní upozornila,...

Automobilka Tesla byla letos na pokraji krachu, přiznal Elon Musk

Elon Musk během prvního představení elektromobilu Tesla Model 3 v americkém...

Největší světový výrobce elektromobilů Tesla přežil letos vlastní smrt. Přiznal to majitel společnosti Elon Musk v...

Další únik dat z Amazonu. Omylem zveřejnil jména a e-mailové adresy klientů

Amazon (ilustrační snímek)

Internetový obchod Amazon zveřejnil údajně kvůli technické chybě jména a e-mailové adresy některých svých zákazníků....

Najdete na iDNES.cz