Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vinaři: Krásný podzim se postaral o skvělá vína

  10:59aktualizováno  10:59
I přes nepříznivé léto si vinaři slibují od letošní sezony výborné víno. Začátkem září to ještě s úrodou vinné révy vypadalo zle, když vinaři sledovali, jak jim réva na vinicích pomalu uhnívá. Nezvykle dlouhý a teplý podzim však nakonec vínu dodal ojedinělou chuť.
Hrozny, rulandské bílé, víno - (c) profimedia.cz/corbis

Hrozny, rulandské bílé, víno - (c) profimedia.cz/corbis - Hrozny Rulandského bílého | foto: Profimedia.cz

Na tomhle se shodují vinaři prakticky ze všech vinařských oblastí v České repoublice. Stejné hlasy znějí z Moravy i z okolí Mělníka.

"Všechna letošní vína budou nejkrásnější vůbec v historii," tvrdí předseda Cechu českých vinařů Ivan Váňa s tím, že po ošklivém srpnu přišel nádherný podzim, kdy téměř devět týdnů v kuse svítilo slunce.

ČTĚTE TAKÉ: Letošní ročník prověří umění vinařů

Mělnická oblast je se svými 170 hektary vinohradů největší v Čechách. Samotnému Mělníku pak náleží na sto hektarů.

Burgundskou odrůdu Rulandské modré do této oblasti dovezl a vysadil již král Karel IV. V posledních letech byla na Mělnicku vysázena i druhá nejkvalitnější burgundská odrůda Chardonnay.

"Typickými bílými odrůdami jsou na Mělníku Ryzlink rýnský a Müller-Thurgau. Z červených vín dosahuje kvalitních sklizní především Modrý Portugal a Rulandské modré," vysvětluje degustátor Pavel Vinklář.

Časté mlhy a příhodné mikroklimatické podmínky na mělnických vinicích vytvářejí přímo ideální prostředí pro pěstování révy vinné. Podle Kosmovy kroniky se začátek vinohradnictví v Čechách datuje do časů kněžny Ludmily, babičky knížete Václava. Sud vína, který kněžna Ludmila dostala darem od velkomoravského knížete Svatopluka, ji inspiroval k vysázení sazenic révy vinné v okolí jejího hradu Pšova, dnešního Mělníka.

"Letošní vína jsou skutečně jedinečná. Nemusí se nijak upravovat jejich kyselost, jejich barva je plná. Tento ročník se možná ukáže jako jeden z nejkrásnějších v historii našeho vinařství," pochvaluje si Váňa. Na šedesáti hektarech vinic v Mělníku hospodaří rodina Lobkowiczova. Vyrábí vlastní víno - ročně vyprodukují kolem 200 tisíc lahví.

Zámek a vinařství Lobkowiczů má bohatou a dlouhou historii - píše se od roku 1753. V současné době vlastní firmu Jiří Lobkowicz, kterému byl majetek navrácen v restituci v roce 1992. Pod vedením jeho manželky Bettiny Lobkowicz dochází k opětovnému rozkvětu vinařství v městě Mělníku. "Letošní úroda je výborná," shoduje se s ostatními vinaři Jiří Lobkowicz.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Prasečí mor je v Evropě na vzestupu, ministerstvo zvažuje kontroly dovozu

Ilustrační snímek

Státní veterinární správa zvažuje zavedení povinnosti testovat dovážené vepřové maso na přítomnost viru afrického moru...Najdete na iDNES.cz