(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Za víno si připlatíme. Může za to slabá úroda, ale i rostoucí ceny vstupů

  • 84
Za víno si pravděpodobně připlatíme. Jeho cena se může zvednout v průměru o deset až dvacet procent. Na lahvi jakostního vína to tak může dělat až dvacetikorunu. Vinaři zdražováním reagují na letošní slabší úrodu, ale i dlouhodobě se zdražující ceny vstupů od suroviny až po energie.

Ceny začali vinaři zvedat už před vinobraním, kdy se ukázalo, že letošní úroda bude mnohem slabší než v předchozích ročnících.

„Hodně nás zasáhlo sucho během vegetace. Vláha révě chyběla,“ říká sklepmistr Sedleckých vín Ctirad Králík.

Bobule hroznů jsou letos mnohem menší než v minulých letech, a tak je nižší i výnos.

„Napršelo asi 300 milimetrů za rok, což je strašně málo. Hrozny jsou drobounké, jejich bobulky menší. U některých odrůd jsme sklidili jen půl kila na keř, zatímco v jiných letech z nich i po redukci sbíráme kilo a půl,“ říká ředitelka obchodu a marketingu vinařství Sonberk Dagmar Fialová. Podobné potíže postihly téměř celou Evropu.

Déšť, na který celý rok vinaři netrpělivě čekali, pak přišel v nejméně vhodnou chvíli. Právě teď, když se začalo s vinobraním. Žíznivá réva nasává vodu, hrozny začaly praskat a jejich šťáva se ředí. Do toho zaútočily hniloby.

Růst ceny pro zákazníka vinaři odhadují na deset až dvacet procent. S cenou se odvažují jít nahoru také proto, že jim díky půl roku platné novele vinařského zákona odpadla největší konkurence v podobě levných sudových vín z dovozu. „To je pro nás obrovské plus, které se musí odrazit v ceně vín,“ míní sklepmistr vinařství ZD Němčičky Pavel Buriánek.

Na stejné cenové hladině zůstávají pouze takzvaná butiková vinařství, která produkují luxusnější vína v hodnotě stovek korun za lahev.


Témata: víno, Víno, Němčičky