Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Čínský jüan zamířil do elity rezervních měn. Na výročí vůdce Maa

  • 10
Čínská národní měna jüan (neboli také renminbi, v překladu lidové peníze) je od soboty členem elitního klubu globálních rezervních měn. Platidlo s vyobrazením Mao Ce-tunga se tak po boku amerického dolaru, eura, britské libry a japonského jenu dostal do koše hlavních světových měn.

Z tohoto koše Mezinárodní měnový fond (MMF) odvozuje hodnotu své měnové a účetní jednotky nazývané „Zvláštní práva čerpání“ (SDR).

Jüan byl do koše přidán po vleklých spekulacích o tom, zdali Čína a její měna splňuje kritéria MMF. Mnozí Pekingu totiž odpírají status tržní ekonomiky. Komunistická země shodou okolností v sobotu 1. října oslavila výročí založení Čínské lidové republiky z roku 1949.

„Přidání do SDR představuje milník ve zmezinárodnění renminbi, což potvrzuje úspěšnost čínského ekonomického vývoje,“ uvedla Čínská lidová banka ve svém prohlášení. Zároveň dodala, že se jedná o důsledek provedených reforem a otevírání tamního finančního sektoru (více o reformách jsme psali zde).

V praxi to potom znamená, že centrální banky jednotlivých členských zemí Mezinárodního měnového fondu budou mezi své rezervy nově moci zařadit i jüan. Peking očekává, že nabídnutí čínských dluhopisů na mezinárodní trhy v nadcházejících pěti letech zemi přinese až jeden bilion dolarů (asi 24 bilionů korun).

Jakým způsobem půjčuje MMF svým členům peníze

Pravidla SDR

Udělení určitého množství SDR vyžaduje souhlas 85 % hlasů členských zemí.

Každý člen MMF přispívá do společné pokladny určitým obnosem. Tři čtvrtiny příspěvků musí země zaplatit ve své vlastní měně a zbytek v podobě SDR nebo čtyř měn, od kterých se SDR odvozují.

Členské kvóty tvoří základ celkového finančního obnosu, ze kterého MMF poskytuje půjčky jednotlivým zemím, a určují výši půjček pro jednotlivé země. Čím větší jsou příspěvky jednotlivých zemí, tím více si v době nouze mohou půjčovat. Výše kvót se pro každý členský stát určuje na základě jednotlivých ekonomických ukazatelů zahrnujících výši národního důchodu, rezerv a účast národní měny v mezinárodním obchodě.

„Status renminbi jako SDR potvrzuje uznání hospodářského rozmachu Číny a úsilí o strukturální reformy ze strany mezinárodního společenství. To by mělo působit na Čínu jako externí síla a posílit snahu, aby se zasadila o další reformy,“ uvedl ekonom BNP Paribas Investment Partner Chi Lo.

„Příslušné úřady budou jüan po dobu nadcházejících pěti let udržovat ve stabilitě. Jakékoli známky volatility by poničily obraz měny,“ uvedl ekonom Oversea-Chinese Banking Corporation Tommy Sie pro agenturu Bloomberg.

Kritici rozhodnutí MMF zdůrazňují, že přijetí měny je do velké míry pouze symbolické. Číně navíc vyčítají loňské devalvace jüanu, který od té doby oslabil na téměř šestileté minimum. To bylo mnohými dokonce označováno i za výstřel v globální měnové válce (psali jsme zde).

Mezi kritiky měnové politiky Čínské lidové banky patří i prezidentský kandidát Donald Trump, který se nechal slyšet, že po svém zvolení do Bílého domu Čínu oficiálně označí za globálního měnového manipulátora.

Silný dozor

Na rozdíl od dalších měn v globálním koši MMF tak jüan zůstává stále pod silnou kontrolou. Otázkou navíc je, jak bude Čína řídit jeho hodnotu, přestože opakovaně slíbila, že při každodenním stanovení kurzu centrální bankou se zvýší vliv trhu. Podle obchodníků čínské státní banky stále ještě intervenují jménem centrální banky, aby podpořily měnu, pokud se kurz začne příliš prudce měnit.

SDR byla původně koncipována jako možná alternativní rezervní měna k dolaru. Nepodařilo se jí však za posledních několik desetiletí získat větší moc, navzdory široké nespokojenosti s dominancí dolaru. Koš SDR se naposledy změnil v roce 2000, kdy v něm euro nahradilo německou marku a francouzský frank.

Čínský jüan má nyní v koši podíl 10,92 procenta, což je více než japonský jen a britská libra. Podíl eura se v důsledku rozšíření koše snížil na 30,93 procenta z předchozích 37,4 procenta. Podíl dolaru klesl pouze nepatrně na 41,73 procenta ze 41,9 procenta.