Kultovní reklamy: Eurotel chtěl blíž k lidem. Najal autora filmu Baraka

  14:03aktualizováno  14:03
Eurotel, dominantní hráč na trhu s mobilním voláním, se v devadesátých letech minulého století chtěl dostal blíž k lidem a ukázat, že mobily nejsou jen pro bohaté. V době, kdy se ještě v tuzemské reklamě utrácely velké peníze, vznikla jedna z nejdražších českých kampaní všech dob. Eurotel si najal režiséra filmu Baraka.

V roce 1998 se v televizi objevila velká, na český trh netypická reklama. Zadavatelem byl mezi mnoha lidmi neoblíbený moloch Eurotel. Ten už v předchozích letech v několika spotech národu představoval mobilní telefony, ale potřeboval posílit přesvědčení, že si je může dovolit každý. Stejný cíl měl o dva roky později Oskar, tento malý hráč však šel cestou vymezování se vůči konkurenci (čtěte Počkejte 20 minut a močte se slevou).

Tehdejšího ředitele agentury Leo Burnett Josefa Havelku napadlo, aby základem spotu byly hlasy v oblacích. Kreativci pak obcházeli zaměstnance, aby posbírali jejich zinscenované telefonní hovory.

„Většina replik, která se objevila v reklamě, jsou původní nahrávky zaměstnanců, které jsme nahráli jen proto, abychom klientovi odprezentovali scénář,“ vzpomíná Jiří Pleskot, který v agentuře osm let pracoval na reklamách pro Eurotel, z toho čtyři roky jako kreativní ředitel. Klientovi se nápad líbil.

O zajímavých reklamách čtěte na iDNES.cz každou středu a pátek

Reklamu se podařilo natočit ve velkém stylu, bylo to navíc v době, kdy firmy neváhaly za kampaně utrácet obrovské peníze.

K natáčení spotu se podařilo získat významného amerického režiséra a kameramana Rona Fricka, autora filmu Baraka. Spot „Více ze života“ nese rukopis tohoto slavného snímku. Útržky obyčejných telefonních hovorů o tom „kolik rohlíků nakoupit“ podbarvují atmosférické záběry krajiny a meditativní hudba.

Jako natáčení bondovky

Americký režisér Fricke jednoho dne zvedl telefon a na nabídku bez velkého váhání kývl. Pod podmínkou, že se nebudou používat již hotové záběry, ale natočí se nové. Použila se přitom tehdy nová speciální technologie Spacecam, která umožňovala natáčet z vrtulníku, zatímco kameraman ovládal kameru zavěšenou pod vrtulníkem joystickem. Speciální zařízení na zádi vyrovnávalo výkyvy, aby byly záběry zcela plynulé.

„Bylo to nesmírně technicky náročné, připomínalo to natáčení bondovky,“ líčí Pleskot. „Po první reklamě na superb to byla snad nejdražší reklama, jaká v Česku do té doby vznikla,“ dodal.

Spot stál mezi 15 a 20 miliony korun a připravoval se dva měsíce. Dnes se průměrná reklama v Praze točí za 1,5 milionu korun a doba, po kterou vzniká, je výrazně kratší.

Seriál kultovní reklamy

Každou středu a pátek na iDNES.cz

Reklama se kromě své velikosti odlišovala od jiných také tím, že přestala být o produktu. „To mobilní operátoři dosud moc neuměli. Byla o spojování lidí. V mých očích byla kampaň jednou z těch, které pomáhaly přeměnit vnímáním mobilního volání z luxusní služby pro bohaté lidi nebo korporátní klienty na prostředek pro normální lidi,“ myslí si Vladimír Bystrov z agentury Bison & Rose.

Spot se také dočkal své parodie v pořadu Česká soda. Útržky telefonních hovorů jsou v ní okořeněné typickým černým humorem. „Tak si představ Maruno, že Frantovi uřízli nohu...,“ líčí sklíčeným hlasem herečka Eva Holubová. A následují další. „Tak si představ, že mě vyhodili z práce... Tu neděli asi nepřijedu, je to člověče se mnou nějaký špatný... No, to jsem zase já, tak si představ, že oni mu už uřízli i tu druhou. To je ostuda... No, hele holka, oni ho tam úplně věšeli. To s ním zas nebude tejden řeč...“ I tato parodie byla velmi oblíbená.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Kdepak první republika, nejlíp se mají Češi dnes, tvrdí studie

Prezident T. G. Masaryk v doprovodu předsedy vlády Antonína Švehly přicházejí...

Život v Československu ve dvacátých letech 20. století bývá často idealizován. V mnoha ohledech byl však výrazně horší...

Zemanův expertní tým podpořil jadernou energetiku i prolomení limitů těžby

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Ve výrobě elektřiny...

Moravská vína čeká výjimečný ročník, letos se mohou vyrovnat francouzským

Víno (ilustrační foto)

Mimořádně dobrý ročník, hlavně pro červená vína, se rýsuje jihomoravským vinařům. Vinobraní končí a podle prvotních...Najdete na iDNES.cz